SONY DSC

Jak założyć sklep internetowy?

Sklep internetowy to obecnie bardzo popularny sposób na biznes. W sieci można kupić niemal wszystko, a wciąż zakładane są nowe firmy zajmujące się handlem internetowym, które zarabiają. Nie ma co się dziwić – korzystanie ze sklepu internetowego to wygoda dla kupującego, ponieważ w Internecie znika bariera czasu, miejsca, asortymentu.

Dowiedz się jak założyć własny sklep internetowy od strony księgowej …. i nie tylko 😉

Założenie firmy zawsze musi się zacząć od pomysłu, co chcesz sprzedawać. Postaw na coś nietypowego i wyjątkowego. Może to być coś związanego z Twoją pasją? Połączenie pracy i pasji może być kluczem do sukcesu 😉

Jeżeli już masz pomysł obowiązkowo przeprowadź badanie rynku, które pozwoli sprawdzić czy istnieje już podobny sklep lub sklepy internetowe. Zwróć uwagę jaki asortyment proponują, zbadaj popyt na swoje produkty, poszukaj dostawców. Przygotuj się także od strony technicznej. Te kwestie możesz zlecić firmie specjalizującej się w e-commerce lub założyć sklep samodzielnie. Dzięki temu  ograniczysz koszty, jednak będzie wymagało to od Ciebie większego nakładu pracy.

Sklep internetowy, a księgowość.

Sklep internetowy możesz otworzyć i prowadzić w formie:

– zarobkowej działalności nierejestrowej,

– zarejestrowanej działalności gospodarczej w dowolnej formie, poza spółką partnerską

– działalności nierejestrowanej – prawo pozwala na uniknięcie rejestracji działalności pod warunkiem, ze Twoje miesięczne przychody nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku 1125 zł). Dobre rozwiązanie, dla tych, którzy chcą przetestować swoją działalność lub robią coś dodatkowo, na małą skalę.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak najprościej założyć działalność gospodarczą opisałam w tym wpisie. W razie problemów poproś o pomoc księgową 4firm Biuro Rachunkowe o założenie firmy wspólnie z Tobą. Dzięki czemu być może unikniesz niepotrzebnego stresu związanego ze startem działalności.

Co we wniosku o otwarcie działalności?

PKD. Podstawowym PKD dla sklepu internetowego jest 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

Zgłoszenie do ZUS. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej zobowiązuje do zgłoszenia i opłacania składek ZUS. Obecnie w prawie mamy do wykorzystania ulgi, które zmniejszają wysokość odprowadzanych składek ZUS. Jest to ułatwienie dla nowych przedsiębiorców, ponieważ pozwala ograniczyć koszty przy starcie firmy.

Prowadzenie sklepu internetowego w formie wieloosobowej spółki z o.o., spółki komandytowo-akcyjnej lub akcyjnej, nie stanowi tytułu do żadnych ubezpieczeń w ZUS.

Jaki sposób obliczenia podatku wybrać?

Możliwe jest opodatkowanie ryczałtem od przychodów, który dla tego rodzaju działalności wynosi 3%. Formą prowadzenia księgowości jest wtedy ewidencja ryczałtowa.  Podatek do zapłaty pomniejsza jedynie opłacona składka ZUS. Minusem tego rozwiązania jest to, że podatek opłacasz nawet wtedy, kiedy Twoja działalność w danym miesiącu przyniosła stratę.

Najpopularniejszą metodą rozliczania  sklepu internetowego jest prowadzenie Książki przychodów i rozchodów. W przypadku podatku dochodowego mamy dwie możliwości: zasady ogólne (18% lub 32%) lub podatek liniowy (19%). Gdy nie planujemy przekroczyć progu podatkowego, który wynosi 85 528 zł dochodu, warto skorzystać ze skali podatkowej, która daje możliwość wykorzystania wielu ulg i odliczenia wszystkich kosztów. Podatek liniowy jest korzystny, kiedy osiągamy wysokie dochody, jednak nie daje możliwości odliczenia ulg przy rozliczeniu rocznym. Pod powyższe zasady podlegają także spółki cywilne.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się założyć i prowadzić działalność za pomocą spółki będą za spółkę opłacać podatek CIT.

Zgłoszenie do VAT

Istnieje lista produktów, których sprzedaż od początku jest opodatkowana VATem (np. towary objęte akcyzą). Jednak jeżeli nie sprzedajesz tego typu produktów, możesz skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT do wysokości 200 tysięcy zł obrotu rocznie.

Zgłoszenie do VAT opłaca się, gdy Twój sklep internetowy generuje duże koszty oraz gdy kupujesz towar od „vatowców” i sprzedajesz firmom.

Kasa fiskalna

W przypadku kasy fiskalnej  w sklepie internetowym istnieje podobna zależność jak w VAT. Jest grupa produktów, których sprzedaż wymaga zastosowania kasy fiskalnej. Jeżeli nie sprzedajesz takich produktów możesz skorzystać ze zwolnienia do 20 tys. zł rocznie (osoby fizyczne). Po przekroczeniu tego limitu jesteś zobowiązany rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej.

Właściciele sklepów internetowych mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej jeżeli przyjmują płatności wyłącznie za pośrednictwem banku. Uniemożliwia to jednak możliwość odbioru na miejscu i płatności gotówką.

Paragon czy faktura?

Jeżeli nie posiadasz kasy fiskalnej możesz wystawiać fakturę każdemu odbiorcy. W przypadku posiadania kasy i bycia płatnikiem podatku VAT przykładowo: sprzedaż osobom prywatnym dokumentuj na kasie paragonem, a firmom wystaw fakturę VAT. Możesz to zrobić za pomocą programu do fakturowania udostępnionego przez 4firm Biuro Rachunkowe bezpłatnie.

Co z kontem firmowym?

Przepisy nie wymagają wprost założenia firmowego konta dla przedsiębiorcy. Dopuszczalne jest korzystanie z konta osobistego, jednak właścicielem musi być tylko i wyłącznie przedsiębiorca. Założenie konta firmowego pozwala na oddzielenie pieniędzy firmowych od osobistych, dzięki czemu łatwiej kontrolujemy finanse firmy.

O czym innym należy pamiętać zakładając sklep internetowy?

Oczywiście nie wolno zapomnieć o przepisach RODO, regulaminie sklepu dotyczącym reklamacji, zwrotów. Obowiązkowo zainteresuj się marketingiem i promowaniem swojego sklepu w sieci, by sprzedawać więcej. Poszukaj oprogramowania, które pomoże mieć sklep pod kontrolą (stany magazynowe, płatności), by lepiej zarządzać sklepem. Możesz skorzystać z szerokiej oferty COMARCH.

Pojawiają się kolejne pytania o sklep internetowy i jego funkcjonowanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Brak tagów

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *