Masz poniżej 26 lat i pracujesz na umowę o pracę lub zlecenie? Sprawdź jak skorzystać z zerowego PITu dla młodych.

Zerowy podatek dla młodych

Od 1 sierpnia 2019 zaczyna obowiązywać ustawa PIT dla młodych. Co ona oznacza dla młodych pracowników i czy przedsiębiorca ma dodatkowe obowiązki związane z wejściem tej ustawy?

Ile pieniędzy zostanie w portfelu?

Nowa ustawa dla młodego pracownika (poniżej 26. roku życia) oznacza, że zyska on od 133 do 564 zł miesięcznie. W skali roku w jest to nawet 6768 zł, a wysokość ulgi zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Zwolnienie z podatku obowiązuje tylko do kwoty 85 528 zł dochodu.

Ulga zaproponowana przez rząd ma zachęcić młodych ludzi do podejmowania pracy w kraju, a nie za granicą.

Jaki dokument trzeba złożyć u pracodawcy?

Jeżeli pracownik chce skorzystać ze zwolnienia musi sam złożyć stosowne oświadczenie, u swojego pracodawcy którego wzór znajduje się poniżej.

Jeżeli jesteś pracownikiem i nie złożysz tego oświadczenia, Twój pracodawca nie będzie musiał stosować wobec Ciebie zwolnienia. Należne zwolnienie odliczysz i w zeznaniu rocznym, dzięki czemu podatek odzyskasz w 2020 roku.

Dopiero od 1 stycznia 2020 roku pracodawca z mocy ustawy nie będzie pobierał zaliczek na podatek dochodowy.

Wzór oświadczenia można pobrać tutaj.

Młody pracownik – tańszy pracownik?

Eksperci zwracaj uwagę na fakt, że „PIT dla młodych” pozwala kierować do młodych pracowników ofertę pracy z wynagrodzeniem niższym o wysokość podatku. W ten sposób dostaną oni na rękę tyle samo co pracownik po 26 roku życia, ale pracodawca poniesie z tego tytułu mniejsze koszty zatrudnienia.

Czy ulga dotyczy także przedsiębiorców?

Zwolnienie to dotyczy tylko osób pracujących na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą poniżej 26 roku życia nie jest zwolniony z podatku PIT, więc obowiązują go dotychczasowe kwoty wolne od podatku oraz ulgi.

Jak w inny sposób płacić mniejsze podatki? Skontaktuj się z 4firm Biurem Rachunkowym w celu konsultacji.

 

 

 

 

 

Brak tagów

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *