DOTACJA CZ. II

3 błędy jakie popełniłam starając się o dotację z urzędu pracy

Poprzedni wpis na blogu dotyczył tego, jak otrzymać dotację z urzędu pracy. 4firm Biuro Rachunkowe rozpoczynając działalność, także skorzystało z tej formy wsparcia! Jako właścicielka jestem już dawno po okresie rozliczenia się z dotacji, bez której dużo ciężej byłoby mi rozpocząć swój własny biznes.

Co zrobiłam źle, jak podeszłabym do tematu po 2 latach? O tym w poniższym wpisie.

1. PIENIĄDZE

Z dotacji z Urzędu Pracy na podjęcie działalności można otrzymać maksymalnie 6-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – obecnie do 29.182,44

Po pierwsze uważam, że źle rozplanowałam koszty. Dlaczego? Mogłam otrzymać niemal 25 tysięcy złotych, ale ostatecznie przyznano mi około 19 tysięcy. Można więc powiedzieć, że jestem kilka tysięcy „w plecy”.

Teraz wiem, że dobre przygotowanie wniosku pod względem kosztorysu i uargumentowanie swoich wydatków może sprawić, że będziesz mógł na starcie wyposażyć swoją firmę w naprawdę dobry sprzęt czy towary. Jeżeli masz problem z dobiciem do maksymalnej kwoty, pomyśl o tym co może być ci potrzebne w przyszłości. Samochód, marketing, pakiet Office? Dotacja jest jednorazowa, warto więc maksymalnie ją wykorzystać 😊

2. CZAS

Od momentu zarejestrowania się w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, do czasu otrzymania pieniędzy z dotacji minęło 5 miesięcy – zdecydowanie za długo.

Moim zdaniem działalność mogła być założona nawet w ciągu 2 miesięcy, ponieważ wniosek o dotację możesz złożyć właściwie dzień po zarejestrowaniu się. Pod warunkiem kompletności wniosku do 30 dni dostajesz decyzję. Umawiasz się na podpisanie umowy i pozostaje wykonywać tylko jej postanowienia 😉

RADA! Jeżeli decydujesz się na zabezpieczenie dotacji wekslem, pamiętaj, że takie poręczenie trzeba podpisać na miejscu w urzędzie pracy. Nie zawsze poręczyciel jest z tego samego miasta, czy może dostać wolne w pracy akurat tego dnia, kiedy umawiacie się na podpisanie umowy z urzędem. Jeżeli poręcza Tobie dotację jeden z małżonków, to współmałżonek również musi podpisać te same dokumenty.

W moim przypadku był z tym nie lada problem, przez co byłam pewna, że podpisanie umowy przesunie się znów o kilka tygodni. Ja w tym czasie pozostanę bez pracy, czekając na zgranie się terminów. Miej to na uwadze, jeżeli zależy Tobie na sprawnym załatwieniu sprawy.

3. BRAK DOŚWIADCZENIA

Długi czas realizacji mojego pierwszego biznesowego projektu wynikał z tego, że nie znałam się na tym. Kompletowałam dokumenty, myślałam jak podnieść wartość mojego wniosku. Doszkalałam się w obawie, że odpadnę na zbyt małym doświadczeniu w księgowości i latach pracy. Za jedyną pomoc służyły mi porady z urzędu pracy, a zdecydowanie nie lubiłam tam dzwonić.

Warto podpytać innych osób, przeczytać kilka razy regulamin, przejść się do Urzędu, żeby wyjaśnić konkretną sprawę, element wniosku. Pozwoli to oszczędzić czas oraz zwiększy prawdopodobieństwa otrzymania dotacji. 😉

Jeżeli jesteś zdecydowany, żeby rozpocząć własny biznes i skorzystać z dotacji na jej otwarcie, zaczerpnij z doświadczenia innych osób. Z perspektywy czasu, wiem, co poszło nie tak, co mogłam zmienić. Wiem także jak zamknąć cały proces w krótszym czasie, oszczędzając sobie stresu. Polecam więc zacząć przygotowania od przeczytania artykułu – Dotacja z Urzędu Pracy – czyli jak pozyskać pieniądze na start.

Dodatkowo, jeżeli zobowiążesz się powierzyć mojej firmie prowadzenie księgowości po założeniu firmy, bezpłatnie pomogę Tobie wypełnić wniosek. Odpowiem na nurtujące Cię pytania, doradzę jak zwiększyć szansę na otrzymanie dotacji. Chętnie podzielę się swoją wiedzą, więc śmiało pisz do mnie.

Brak tagów

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *